
Skyworks Solutions
SI8631BB-B-IS1
MFR #SI8631BB-B-IS1
FPN#SI8631BB-B-IS1-FL
MFRSkyworks Solutions
Part DescriptionDigital Isolators General Purpose 35kV/s, 16-SOIC
Datasheet
Quote Only
more info
Product Attributes
| Main Category | Semiconductors |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Sub Category | Isolators |
| Family Name | Si8631 |
| Lifecycle Status | Active |
| ROHS | Compliant |
| RoHs Exemption Type | RoHS (2015/863), Unknown |
| RoHs China | Compliant |
| Reach Status | Compliant |
| Package Type | 16-SOIC |
| Channel Type | Unidirectional |
| Data Rate | 150Mbps |
| Isolated Power | Yes |
| Isolation Voltage | 2.5kVrms |
| Maximum Operating Temperature | 125°C |
| Maximum Propagation Delay Time | 13ns, 13ns |
| Maximum Pulse Width Distortion | 4.5ns |
| Maximum Supply Voltage | 5.5V |
| Minimum Common Mode Transient Immunity | 35kV/µs |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Minimum Supply Voltage | 2.5V |
| Number of Channels | 3 |
| Side-1 Side-2 Inputs Ratio | 2/1 |
| Technology | Capacitive Coupling |
| Type | General Purpose |
| Typical Fall Time | 2.5ns |
| Typical Rise Time | 2.5ns |
