
Skyworks Solutions
SE2433T-R
MFR #SE2433T-R
FPN#SE2433T-R-FL
MFRSkyworks Solutions
Part DescriptionRF Amplifier 2.4GHz 2.48GHz 12-QFN
Datasheet
Quote Only
more info
Product Attributes
| Main Category | RF, Microwave & Wireless Connectivity |
| Category | RF ICs |
| Sub Category | RF Amplifiers |
| Family Name | SE2433T |
| Packaging Type | Tape and Reel |
| Packaging Quantity | 3000 |
| Lifecycle Status | Active |
| ROHS | Compliant |
| RoHs Exemption Type | RoHS (2015/863), Unknown |
| Reach Status | Compliant |
| Package Type | 12-QFN (2.5x2) |
| 1dB Compression Point (P1dB) | N/A |
| Amplifier Type | Power Amplifiers |
| Gain | 22dB |
| Maximum Input Return Loss | N/A |
| Maximum Input VSWR | N/A |
| Maximum Operating Frequency | 2.48GHz |
| Maximum Operating Temperature | 85°C |
| Maximum Output Return Loss | N/A |
| Maximum Output VSWR | N/A |
| Maximum Power Dissipation | N/A |
| Maximum Reverse Isolation | N/A |
| Maximum Supply Voltage | 3.6V |
| Minimum Operating Frequency | 2.4GHz |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Minimum Supply Voltage | 2V |
| Noise Figure | N/A |
| Number of Channels | 1 |
| RF Type | ISM |
| Signal Type | Continuous Wave |
| Supply Current | 50mA to 100mA |
| Supply Voltage Source | N/A |
| Test Frequency | 2.4GHz |
| Typical Output Intercept Point | N/A |
| Typical Output Power | 24.5dBm |
