
Skyworks Solutions
SE2611T-R
MFR #SE2611T-R
FPN#SE2611T-R-FL
MFRSkyworks Solutions
Part DescriptionRF Front End 802.11b/g/n, WLAN 2.4GHz 2.5GHz 20-QFN
Datasheet
Quote Only
more info
Product Attributes
| Main Category | RF, Microwave & Wireless Connectivity |
| Category | Other RF |
| Sub Category | RF Front End |
| Family Name | SE2611T |
| Packaging Type | Tape and Reel |
| Lifecycle Status | Active |
| ROHS | Compliant |
| RoHs Exemption Type | RoHS (2015/863), Unknown |
| Reach Status | Compliant |
| Package Type | 20-QFN (3x3) |
| 1dB Compression Point (P1dB) | -8dBm |
| Gain | 27dB |
| Intercept Point (IIP3) | -3dBm |
| Maximum Operating Frequency | 2.5GHz |
| Maximum Operating Temperature | 85°C |
| Maximum Supply Voltage | 4.8V |
| Minimum Operating Frequency | 2.4GHz |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Minimum Supply Voltage | 2.7V |
| Noise Figure | 2dB |
| PK Package Dimensions Note | Popular package size 44% from Suppliers use this Dimension |
| RF Type | 802.11b/g/n, WLAN |
| Typical Output Power | 20dBm |
| Typical Supply Current | 215mA |
| Typical Supply Voltage | 3.3V |
