
Skyworks Solutions
SI8401AA-B-IS
MFR #SI8401AA-B-IS
FPN#SI8401AA-B-IS-FL
MFRSkyworks Solutions
Part DescriptionDigital Isolators IC 25kV/s (Typ), 8-SOIC
Datasheet
Quote Only
more info
Product Attributes
| Main Category | Optoelectronics |
| Category | Optocouplers |
| Sub Category | Isolators |
| Family Name | Si8401 |
| Packaging Type | N/A |
| Packaging Quantity | N/A |
| Lifecycle Status | Active (NRND) |
| ROHS | Compliant |
| RoHs Exemption Type | None, RoHS (2015/863) |
| RoHs China | Compliant |
| Reach Status | Compliant |
| Package Type | 8-SOIC |
| Channel Type | Bidirectional |
| Data Rate | N/A |
| Isolated Power | No |
| Isolation Voltage | 1kVrms |
| Maximum Operating Temperature | 125°C |
| Maximum Propagation Delay Time | 20ns, 20ns |
| Maximum Pulse Width Distortion | 12ns |
| Maximum Supply Voltage | 5.5V |
| Minimum Common Mode Transient Immunity | 25kV/µs (Typ) |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Minimum Supply Voltage | 3V |
| Number of Channels | 2 |
| PK Package Dimensions Note | Popular package size 61% from Suppliers use this Dimension |
| Side-1 Side-2 Inputs Ratio | 2/2 |
| Technology | Capacitive Coupling |
| Type | I²C |
| Typical Fall Time | N/A |
| Typical Rise Time | N/A |
