
Silicon Labs
SI7055-A21-IM
MFR #SI7055-A21-IM
FPN#SI7055-A21-IM-FL
MFRSilicon Labs
Part DescriptionDigital Temperature Sensor IC
Datasheet
Quote Only
more info
Product Attributes
| Main Category | Semiconductors |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Sub Category | Sensor ICs |
| Family Name | Si7055-A21 |
| Lifecycle Status | Obsolete |
| Accuracy | ±0.5°C |
| Interface | I²C |
| Maximum Local Sensing Temperature | 125°C |
| Maximum Operating Temperature | 125°C |
| Maximum Remote Sensing Temperature | N/A |
| Maximum Supply Voltage | 3.6V |
| Minimum Local Sensing Temperature | -40°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Minimum Remote Sensing Temperature | N/A |
| Minimum Supply Voltage | 1.9V |
| Output Type | Digital, Local |
| Resolution | 14Bits |
| Shutdown Mode | No |
