| Main Category | Semiconductors |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Sub Category | Clock and Timing |
| Family Name | NB3N551 |
| Packaging Type | Tube |
| Packaging Quantity | 98 |
| Lifecycle Status | Obsolete |
| ROHS | Compliant |
| RoHs Exemption Type | None, RoHS (2015/863) |
| RoHs China | Compliant |
| Reach Status | Compliant |
| Package Type | 8-SOIC |
| Additive RMS Jitter | 43fs |
| Clock Buffer Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Differential Input Output | No/No |
| Input Type | LVCMOS, LVTTL |
| Input-Output Ratio | 1:4 |
| Maximum Duty Cycle | N/A |
| Maximum Operating Frequency | 180MHz |
| Maximum Operating Temperature | 85°C (TA) |
| Maximum Power Dissipation | N/A |
| Maximum Propagation Delay Time | 6ns @ 5V, 15pF |
| Maximum Supply Current | 95mA |
| Maximum Supply Voltage | 5.5V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C (TA) |
| Minimum Supply Voltage | 3V |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 4 |
| Output Skew | 50ps |
| Output Type | LVCMOS, LVTTL |
| PK Package Dimensions Note | Popular package size 61% from Suppliers use this Dimension |