
NXP
MPC555LFAZP40
MFR #MPC555LFAZP40
FPN#MPC555LFAZP40-FL
MFRNXP
Part DescriptionPowerPC MPC5xx Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 448KB (448K x 8) FLASH Surface Mount, 272-PBGA
Datasheet
Quote Only
more info
Product Attributes
| Main Category | Semiconductors |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Sub Category | Embedded Processors & Controllers |
| Family Name | MPC555 |
| Packaging Type | Tray |
| Packaging Quantity | 40 |
| Lifecycle Status | Obsolete |
| ROHS | Not Compliant |
| RoHs Exemption Type | RoHS (2015/863) |
| RoHs China | Not Compliant |
| Reach Status | Not Compliant |
| Package Type | 272-PBGA (27x27) |
| ADC Architecture | SAR |
| ARM Base | No |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART |
| Core Processor | RISC |
| Core Size | 32Bit |
| EEPROM Organization | N/A |
| External Memory Controller | No |
| Graphics Controller | No |
| MCU Group | MPC555 |
| Maximum ADC Resolution | 10Bits |
| Maximum Clock Speed | 40MHz |
| Maximum DAC Resolution | N/A |
| Maximum Operating Temperature | 125°C (TA) |
| Maximum Supply Voltage | 3.6V, 5.5V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C (TA) |
| Minimum Supply Voltage | 2.7V, 4.5V |
| Number of ADC Channels | 32 |
| Number of ADCs | 2 |
| Number of CAN Controllers | 2 |
| Number of Cores | 1 |
| Number of DAC Channels | 0 |
| Number of DACs | 0 |
| Number of Ethernet Channels | 0 |
| Number of GPIOs | 101 |
| Number of I2C Channels | 0 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Number of Timer Channels | 55 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of USB Ports | 0 |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Program Memory Size | 448kB (448k x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| RAM Organization | 26k x 8 |
| Tradename | MPC500 |
