
onsemi
ADP3120AJCPZ-RL
MFR #ADP3120AJCPZ-RL
FPN#ADP3120AJCPZ-RL-FL
MFRonsemi
Part DescriptionHalf-Bridge Gate Driver IC Inverting/Non-Inverting Surface Mount, 8-DFN
Datasheet
Quote Only
more info
Product Attributes
| Main Category | Semiconductors |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Sub Category | Power Management ICs |
| Family Name | ADP3120A |
| Packaging Type | Tape and Reel |
| Packaging Quantity | 3000 |
| Lifecycle Status | Obsolete |
| ROHS | Compliant |
| RoHs Exemption Type | None, RoHS (2015/863) |
| RoHs China | Compliant |
| Reach Status | Compliant |
| Package Type | 8-DFN (3x3) |
| Channel Type | Synchronous |
| Configuration | High-Side and Low-Side |
| Fall Time | 11ns |
| Gate Type | N-Channel MOSFET |
| High Side Negative Voltage | 35V |
| Input Logic | Inverting, Non-Inverting |
| Maximum Input Low Voltage | 800mV |
| Maximum Operating Temperature | 85°C (TA) |
| Maximum Propagation Delay Time | 70ns @ 12V, 3nF |
| Maximum Supply Voltage | 13.2V |
| Minimum Input High Voltage | 2V |
| Minimum Operating Temperature | -20°C (TA) |
| Minimum Supply Voltage | 4.6V |
| Number of Drivers | 2 |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Peak Current (Source, Sink) | N/A |
| Rise Time | 20ns |
