
onsemi
LC75813T-E
MFR #LC75813T-E
FPN#LC75813T-E-FL
MFRonsemi
Part DescriptionLCD Driver Surface Mount, 100-TQFP
Datasheet
Quote Only
more info
Product Attributes
| Main Category | Semiconductors |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Sub Category | Drivers and Specialized ICs |
| Family Name | LC75813T |
| Lifecycle Status | Obsolete |
| ROHS | Compliant |
| RoHs Exemption Type | None, RoHS (2015/863) |
| RoHs China | Compliant |
| Reach Status | Compliant |
| Package Type | 100-TQFP (14x14) |
| Configuration | 261 Segment, 344 Segment |
| Display Type | LCD |
| Interface | Serial |
| Maximum Operating Temperature | 85°C |
| Maximum Supply Voltage | 6V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Minimum Supply Voltage | 2.7V |
| Number of Digits | N/A |
| PK Package Dimensions Note | Popular package size 100% from Suppliers use this Dimension |
| Typical Supply Current | 250µA |
