
NXP
MPX2300DT1
MFR #MPX2300DT1
FPN#MPX2300DT1-FL
MFRNXP
Part DescriptionPressure Sensor Differential 40kPa Wheatstone Bridge Through Hole, 4-SSIP
Datasheet
Quote Only
more info
Product Attributes
| Main Category | Sensors |
| Category | Board Mount Pressure Sensors |
| Family Name | MPX2300DT1 |
| Packaging Type | Tape and Reel |
| Packaging Quantity | 1000 |
| Lifecycle Status | Active |
| ROHS | Compliant |
| RoHs Exemption Type | None, RoHS (2015/863) |
| RoHs China | Compliant |
| Reach Status | Compliant |
| Package Type | N/A |
| Accuracy | ±1.5% |
| Maximum Operating Pressure | 40kPa |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Pressure | 861.84kPa |
| Maximum Supply Voltage | 10V |
| Minimum Operating Pressure | 0kPa |
| Minimum Operating Temperature | 15°C |
| Minimum Supply Voltage | 6V |
| Output | 0mV to 3.006mV |
| Output Type | Analog Voltage |
| Port Size | N/R |
| Port Style | No Port |
| Pressure Type | Differential |
