
NXP
MPXV6115VC6U
MFR #MPXV6115VC6U
FPN#MPXV6115VC6U-FL
MFRNXP
Part DescriptionPressure Sensor Vacuum 115kPa Analog Voltage Surface Mount, 8-SMD
Datasheet
Quote Only
more info
Product Attributes
| Main Category | Sensors |
| Category | Environmental |
| Sub Category | Board Mount Pressure Sensors |
| Family Name | MPXV6115V |
| Packaging Type | Tube |
| Packaging Quantity | 40 |
| Lifecycle Status | Active |
| ROHS | Compliant |
| RoHs Exemption Type | None, RoHS (2015/863) |
| RoHs China | Compliant |
| Reach Status | Compliant |
| Package Type | N/A |
| Accuracy | ±1.5% |
| Maximum Operating Pressure | 115kPa |
| Maximum Operating Temperature | 125°C |
| Maximum Pressure | 400kPa |
| Maximum Supply Voltage | 5.25V |
| Minimum Operating Pressure | -115kPa |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Minimum Supply Voltage | 4.75V |
| Output | 200mV to 4.7V |
| Output Type | Analog Voltage |
| Port Size | Male - 3.175mm Tube |
| Port Style | Barbless |
| Pressure Type | Absolute |
