
NXP
MPX5700ASX
MFR #MPX5700ASX
FPN#MPX5700ASX-FL
MFRNXP
Part DescriptionPressure Sensor Absolute 700kPa Analog Voltage Through Hole, 6-SIP
Datasheet
Quote Only
more info
Product Attributes
| Main Category | Sensors |
| Category | Environmental |
| Sub Category | Board Mount Pressure Sensors |
| Family Name | MPX5700 |
| Packaging Type | Tray |
| Packaging Quantity | 100 |
| Lifecycle Status | Active |
| ROHS | Compliant with Exemption |
| RoHs Exemption Type | 7(c)-I, RoHS (2015/863) |
| RoHs China | Not Compliant |
| Reach Status | Compliant |
| Package Type | N/A |
| Accuracy | ±2.5% |
| Maximum Operating Pressure | 700kPa |
| Maximum Operating Temperature | 125°C |
| Maximum Pressure | 2800kPa |
| Maximum Supply Voltage | 5.25V |
| Minimum Operating Pressure | 15kPa |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Minimum Supply Voltage | 4.75V |
| Output | 200mV to 4.7V |
| Output Type | Analog Voltage |
| Port Size | Male - 4.826mm Tube |
| Port Style | Barbed |
| Pressure Type | Absolute |
