
NXP
MPX2202GP
MFR #MPX2202GP
FPN#MPX2202GP-FL
MFRNXP
Part DescriptionPressure Sensor Gauge 200kPa Analog Voltage Through Hole, 4-SIP
Datasheet
Quote Only
more info
Product Attributes
| Main Category | Sensors |
| Category | Environmental |
| Sub Category | Board Mount Pressure Sensors |
| Family Name | MPX2202 |
| Packaging Type | Tray |
| Packaging Quantity | 100 |
| Lifecycle Status | Active |
| ROHS | Compliant |
| RoHs Exemption Type | None, RoHS (2015/863) |
| RoHs China | Compliant |
| Reach Status | Compliant |
| Package Type | N/A |
| Accuracy | ±0.4% |
| Maximum Operating Pressure | 200kPa |
| Maximum Operating Temperature | 125°C |
| Maximum Pressure | 400kPa |
| Maximum Supply Voltage | 16V |
| Minimum Operating Pressure | 0kPa |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Minimum Supply Voltage | 10V |
| Output | 0mV to 40mV |
| Output Type | Analog Voltage |
| Port Size | Male - 4.826mm Tube |
| Port Style | Barbed |
| Pressure Type | Gauge |
